Skip to content
JUGtoberfest 2024

Details

JUG Poznań zaprasza na JUGtoberfest 2024 – wyjątkowe połączenie najlepszych prelekcji i radości bawarskiego festiwalu piwa!

Dlaczego warto wziąć udział?

  • Wyjątkowi prelegenci: Usłyszysz prezentacje od czołowych ekspertów w dziedzinie Java i technologii pokrewnych.
  • Networking: Poznaj innych pasjonatów Javy, wymieniaj doświadczenia i nawiązuj cenne kontakty.
  • Festiwal piwa: Świętujmy jak w Bawarii! Rozwijaj i baw się razem z nami!

Nie przegap tej niepowtarzalnej okazji, aby połączyć rozwój zawodowy z niezapomnianą zabawą. Zarezerwujcie termin już teraz i dołączcie do nas na JUGtoberfest 2024!

Prelegenci:
Maciek Próchniak:
Maciek od 18 lat zajmuję się programowaniem. Projektował, tworzył i utrzymywał różne systemy oparte na JVM – i nie tylko. Współtworzył Nussknackera, narzędzie low-code do obsługi reguł biznesowych na danych (streamingowych). Interesuje się programowaniem funkcyjnym, architekturą, a także jest aktywnym prelegentem na konferencjach.

Temat prezentacji:
What happens to your code when you don’t look?

Skończyłeś pisać kod, testy przechodzą, jest wdrożony na produkcję. Ale czy działa dokładnie tak, jak go napisałeś? Kompilatory, linkery, JIT-y, optymalizacje systemowe i sprzętowe mogą sprawić, że będzie wyglądał zupełnie inaczej, niż byś się spodziewał... Jak nasze mentalne modele Javy, Rust czy Pythona mają się do tego, co dzieje się na „gołym metalu”? Spróbujmy zajrzeć w głąb i zobaczyć…

Celem tej prezentacji jest uświadomienie ludziom zakresu tych transformacji i przestrzeżenie przed zakładaniem pewnych zachowań bez uprzedniego zrozumienia szczegółów.

----------------------------------------
Piotr Przybył:
Bio:
Java Champion, inżynier w pracy i po godzinach, śledzący meandry sztuki inżynierii oprogramowania. Zdalny ogrodnik oprogramowania, pracujący głównie w zorientowanych na sieć ogrodach Java

Prezentacja:
GenAI, vector / semantic / hybrid search, RRF, NLP, LLM, RAG, FUD, FOMO, and other buzzwords
Oto Ty: deweloper Java z pewnym doświadczeniem, a wszyscy wokół zdają się mówić o LLM, NLP, RAG i innych technologiach związanych ze sztuczną inteligencją. Z jednej strony trochę Cię to przeraża, bo JPA nie pojawia się wśród tych skrótów, a mówią, że AI może zabrać Ci pracę już w przyszłym miesiącu. Z drugiej strony jesteś zmęczony, bo każda wiadomość, każda platforma społecznościowa bombarduje Cię wszystkimi możliwymi odmianami AI, tak że boisz się otworzyć lodówkę (kto wie, może AI już jest wśród zakupów?).
Czyż nie byłoby świetnie, gdyby ktoś rozszyfrował te buzzwordy, żebyś mógł o nich myśleć bez konieczności posiadania doktoratu z AI lub nauk o danych?
Oczywiście! Dołącz do mnie na tym wystąpieniu, drogi deweloperze Java, aby zobaczyć, jak technologie, które już znasz (jak Elasticsearch), oraz trochę matematyki, mogą Ci pomóc stawić temu czoła bez większego lęku.
-----
Michał Niczyporuk
Bio:
Inżynier oprogramowania z 15-letnim doświadczeniem w różnych organizacjach – zarówno pod względem skali, jak i sektorów gospodarczych. Generalista, który preferuje backend i infrastrukturę nad frontendem, ale go nie unika.

Prezentacja:
Beginner's guide to observability
W tej prezentacji omówię różne typy narzędzi do obserwowalności - logi, metryki, ślady i zdarzenia - oraz pokażę, jak można je stosować w codziennej pracy.
W trakcie prezentacji przedstawię praktyczne wskazówki, co robić, a czego unikać, przy stosowaniu tych narzędzi. Celem jest, aby wyposażyć Cię nie tylko w teoretyczną wiedzę, ale także w konkretne umiejętności, które pozwolą na skuteczne korzystanie z tych instrumentów.
Na koniec tej sesji będziesz mieć solidne podstawy w rozumieniu tych narzędzi. Pozwól, że będę Twoim przewodnikiem po świecie obserwowalności.

-----
Kacper Koza
Bio:
Programista Java z siedmioletnim doświadczeniem. Przekonany, że kluczem do doskonałego systemu jest jego prostota, która umożliwia łatwe i skuteczne modyfikacje. Uważa, że łatwość wprowadzania zmian jest wskaźnikiem prawdziwej jakości systemu, pozwalając na elastyczne dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb i wymagań.

Prezentacja:
JetBrains IDE - beyond the shift-shift
Każdego dnia w pracy spędzamy sporo czasu na różnego rodzaju spotkaniach. W efekcie zostają nam zaledwie dwie godziny na upragnione programowanie. Podczas prezentacji spróbuję pokazać, jak efektywnie wykorzystać ten czas i zwiększyć produktywność w środowiskach programistycznych oferowanych przez JetBrains.

Do zobaczenia w październiku! 🍻

Photo of Poznań Java User Group group
Poznań Java User Group
See more events
Multikino 51
Królowej Jadwigi 51 · Poznań