Past Meetup

2018 #3 dive into JS

This Meetup is past

52 people went

Blueberry

Krizova 4 · Prague

How to find us

154m od zastávky Lihovar (Praha 5)

Location image of event venue

Details

!!! Pristup do budovy je zezadu, 3. patro. Kdo by mel problem misto najit volejte na[masked] !!!

Agenda:

18.30
Novinky v React.js - Hooks & Suspense
Antonín Simerský & Pavel Kepka

React v16 přinesl novinku v podobě asynchroního renderování a postupně dochází k zveřejňování API. Projdeme si novinky, které nám poslední verze přinesly: code splitting s React.lazy & Suspense, alternativu k PureComponent s React.memo a změny v životním cyklu komponenty.
React Hooks - nová experimantální funkcionalita Reactu, která zpřístupňuje state a další vlastnosti reactích class komponent i v komponentách funkcionálních (doteď bezstavových). Projdeme si, co to vlastně hooks jsou, k čemu jsou dobré a na příkladech si ukážeme základní hooky, které poskytuje React ve verzi 16.7.

19.30
Async functions in practice: tips, tricks and caveats you want to know before migrating from callbacks
Miroslav Bajtos

With Node.js 8.x bringing async functions to mainstream, many developers are tempted to abandon callback/Promise-based flow control and start using the new approach. When planning such move, one should consider several aspects: is this new feature ready for prime time yet? Do the benefits justify upgrade costs? What are the downsides? In my presentation, I'll cover practical aspects, benefits and pain points of async functions in Node.js 8.x LTS, 10.x and the npm module ecosystem. Armed with this knowledge, participants will have everything needed to decide whether async functions are a good choice for their projects.