2019 #2 GraphQL or REST? Design the best possible API for your app

Join waitlist?

0 on waitlist

Share:
Location image of event venue

Details

GraphQL is an open-source data query and manipulation language for APIs, and a runtime for fulfilling queries with existing data. GraphQL was developed internally by Facebook in 2012 before being publicly released in 2015.

Agenda:

18.30
All the open source tools we've made for GraphQL
Michal Sanger, Principal Engineer at Kiwi.com

GraphQL is great, but still a pretty young technology. You can easily be blocked by missing tools, libs or best practices. I'd like to show you what we have built and shared on Github for GraphQL monitoring, schema checking and better Relay developer experience.

19.15
Navrhněte webové API rovnou pořádně
Petr Ferschmann, CEO at Dativery

Dobré API je důležité. Co by ovšem mělo dobré API obsahovat a jak by mělo vypadat? Musí být dobře dokumentované, efektivní, konzistentní a také umět dostatečné množství věcí. Povím vám o zkušenostech z návrhu API pro FlexiBee, které používají stovky vývojářů v ČR a naopak o konzumaci stovek API v Dativery.

Petr Ferschmann je zakladatel a CEO webové integrační platformy Dativery. Dříve založil a vedl FlexiBee - cloudový účetní software s API, který prodal ABRA Software. Natáčí také videpodcasty nejen pro vývojáře Kafemlejnek.TV. Spoluorganizuje backendová setkání backendisti.cz a setkání tvůrců SaaS aplikací: SaaSkaři.cz

Our sponsor:

Price f(x) is a modular SaaS pricing solution, based on the latest in native cloud architecture. Perfect for enterprises of any size, we serve over 80 global clients like Robert Bosch & Schneider Electric, across a variety of industries.