Skip to content

Details

Alle vet at produktorganisasjoner bør være basert på tverrfaglige team. Men hvordan lønner det seg å definere disse teamene og sette de sammen? Hvilke designprinsipper kan man bruke for en organisasjon?

Opptakten til disse spørsmålene var en lang tråd i Smidigalliansen på Slack startet av Terje Heen, med engasjement fra Geir Amsjø, Anders Sveen, Thorbjørn Sigberg, Christina Kjær Seime og Geir Amdal.
Vi ønsker med denne Meetupen å diskutere ulike prinsipper for organisering. Hvilken topologi vil være mest hensiktsmessig? Valgene man gjør vil alltid optimalisere for noe, men gjør man dette bevisst?

Hva designer man organisasjonen for?

  • Maksimal tilpasningsdyktighet?
  • Kundetilfredshet?
  • Profitt?
  • Fart og flyt?
  • Vekst / skalering?
  • Innovasjonsevne?
  • Læringsevne?
  • Kontroll?
  • Minimal kognitiv belastning?
  • Effektivitet?

PS: Man kan ikke få alt - man må velge.

Med konferansen Produktorganisering Fra Myter til Mestring friskt i minne vil vi ta opp denne tråden og forsøker å drøfte hvilke konsekvenser det har å gjøre designvalg for organisasjonen.

Hvor mye hensyn skal man ta til "Conway's law" eller "kognitiv belastning"? Hvor tverrfaglig orker en utvikler å være? Team Topologies er veldig populært i Norge og mange er fornøyd med den topologien. Men det er fallgruber, og det finnes alternativer. Vi vil gi noen innspill og betraktninger før vi setter i gang diskusjonen.

Events in Oslo, NO
Organization Development
Product Development
Agile Leadership

Members are also interested in